czwartek, 20 września 2012

Sound and Vision 20.09.12 (Killing it... with Jokes: Patrice O'Neal, Anthony Jeselnik, Stewart Lee, Alan Moore)

Ostatnio było o zabójczych żartach, a dzisiaj kontynuujemy ten wątek...

Może zacznijmy od Patrice'a O'Neala? O'Neal to amerykański komik, który zmarł w listopadzie 2011 roku, miał 41 lat. Jak często bywa w takich przypadkach - chociaż O'Neal nie był super-sławny jego nagła śmierć była dla amerykańskiego stand-upu sporym ciosem, zwłaszcza dla komedii mającej obrażać, bulwersować i bawić się z publicznością w okrutne psycho-gierki. Tak jest, O'Neal był współczesnym mistrzem tego typu zagrywek. W swoich występach mówił o kobietach, rasizmie i polityce, poruszając te sprawy w taki sposób, że zrywało z widza ciepły kocyk (Charles Schulz reference! High five! Anyone?) politycznej poprawności i zmieniało (znaczy się... eee, tego widza) w małego, słodkiego, trzęsącego się jelonka, który stoi na środku drogi, i patrzy tymi swoimi wielkimi, smutnymi oczętami jak w jego stronę zbliża się wielka, osiemnastokołowa ciężarówka. Uciekaj mały jelonku, uciekaj. Dlaczego nie uciekasz? Eeeetam, chyba nie ucieknie.

...a oto dowód: HBO One Night Stand 63 z 2005 r.


...jest jeszcze Elephant In The Room (godzinny special wyemitowany na Comedy Central w 2011) (część 2, część 3, część 4). (Moim zdaniem ten wstęp nie jest tak fajny jak One Night Stand, ale momenty są).

Jeśli jesteś osobą, której nie cieszy figlarna subtelność O'Neala. Jeśli preferujesz czarniejszy odcień czarnego humoru i klasyczne dowcipy może ci się spodobać stand-up Anthony'ego Jeselnika. Dla mnie, osobiście, jego komedia jest trochę nierówne, raz wchodzi lepiej, raz gorzej (utwory z Shakespeare, jego albumu, są na tubie, więc możecie przekonać się sami), ale zaliczył parę występów w Celebrity Roast, a tam takim komediowym ekstremizmem można szybko i skutecznie sterroryzować publiczność i sławnych gości:

Comedy Central Roast of Donald Trump (2011).Celebrity Roast to taki program, w którym grupa mniej lub bardziej znanych celebrytów zbiera się, aby upiec i zjeść jednego/jedną z nich, ale przedtem, przez jakąś godzinę, się nawzajem obrażają. (Mam nadzieje, że kiedy piszę te słowa, TVN finalizuje rozmowy odnośnie zakupu licencji:)).

Jeselnik wystąpił też w Comedy Central Roast of Charlie Sheen (2011), ale nigdzie nie mogłem znaleźć dobrej jakości klipu.

Ok, po tym wszystkim fani Kabaretu Starszych Panów pewnie mówią sobie, że komedia umarła, a ludzie, których martwi chamstwo w polskich mediach mogą się pocieszyć, że w Stanach jest gorzej - czyli obowiązki misyjne spełnione. A zatem przenieśmy się na wyspy Albionu, gdzie legendarny brytyjski komik Stewart Lee przeprowadza wywiady z legendarnym brytyjskim scenarzystą komiksowym Alanem Moorem.Na koniec jeszcze niedoceniona perła angielskiego humoru:

The Mindscape of Alan Moore (2003) reż. DeZ Vylenz


P.S. Jak pisałem o tym jelonku, to przypomniał mi się ten klasycznych "dowcip" Louisa Szekely'a:)

Brak komentarzy: