wtorek, 12 sierpnia 2014

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zaprasza do udziału w trzech konkursach

Chociaż zajmuje się tym całym blogowaniem raczej sporadycznie, to widać robię to już wystarczająco długo, że trafiłem na jakieś listy mailingowe, czy coś takiego, i ludzie (... A może to wcale nie są ludzie, może to rasa wielkich, super-inteligentnych, żyjących pod ziemią jaszczurów, która utrzymują ludzką populację w ryzach poprzez dostarczanie jej łatwej, szybkiej, jednorazowej rozrywki! Tzn. to możliwe... mam rację?) zaczęli mi wysyłać jakieś wiadomości typy: tego i tego dnia wychodzi jakaś książka, która jest o tym i o tym, i może by Państwo - oczywiście jeśli tylko są Państwo zainteresowani - coś o niej napisali, i powiedzieli, że wychodzi tego i tego dnia itd.

Oczywiście cieszę się, że dostaje takie wiadomości, czuję się dzięki nim doceniany - tam w świecie jest ktoś kto sobie myśli: "Hej, koleś od tego bloga pomoże mi sprzedać moją książkę! Wyślę mu wiadomość". Po prostu póki co nie mam w sobie dość entuzjazmu żeby rzeczywiście pomagać komuś sprzedawać te książki i prosić o recenzenckie egzemplarze bestsellerowych thrillerów, których pewnie i tak bym nie kupił, bo prywatnie wole wydawać pieniądze na filmy z Van Dammem w reżyserii Ringo Lama. (Nie to, że wydawanie pieniędzy na filmy z Van Dammem w reżyserii Ringo Lama czyni mnie w jakiś sposób lepszym od ludzi kupujących bestsellerowe thrillery. Bo nie czyni, po prostu zarówno oni jak i ja mamy swoje dziwne, ale różne, fetysze, na które wydajemy pieniądze.)

No ale dostaje te wiadomości i może szkoda, żeby się tak wszystkie marnowały, zwłaszcza że ostatnia jaką dostałem jest o jakichś konkursach i festiwalu, który odbędzie się w Łodzi (9-12 października 2014 r.). I możecie wziąć udział w tych konkursach, i je wygrać, i zostać super fajną osobą z mnóstwem przyjaciół i ciekawym, spełnionym życiem...

Well ok, to może teraz wkleję tutaj materiały, które mi przysłali...

-----

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zaprasza do udziału w trzech konkursach:

Konkurs etiud i animacji: Zgłoś film - daj się ocenić krytykom filmowym
Profil uczestnika: Twórca znający konteksty, język i historię filmu, świadomie wykorzystujący odniesienia filmowe
Wyślij: etiudę lub animację do 30 minut
Termin: 31 sierpnia 2014 r.
Nagroda: dystrybucja VOD filmu oraz nagrody rzeczowe
Jury: krytycy filmowi i filmoznawcy

Zgłoś film i zachwyć krytyków

Etiudy i animacje do 30 minut – takie filmy można zgłaszać od 1 lipca na piątą edycję Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (9-12 października 2014). Organizatorzy czekają na filmy, których znaczenie będą rozgryzać krytycy filmowy i filmoznawcy zasiadający w jury. Zgłoszone krótkometrażowe etiudy i animacje ocenią Ci, którzy piszą teksty krytycznofilmowe, analizują i interpretują dzieła filmowe. Projekty konkursowe oceniane będą pod kątem niekonwencjonalnych przemyśleń, intrygujących rozwiązań formalnych, ciekawych analiz i nowatorskiego podejścia do języka filmu.

Wysłać film może każdy, kto uzasadni jak teoretyczna wiedza filmowa wpłynęła na powstanie krótkiego metrażu.

„Jako festiwal, którego tematyka obraca się wokół krytyki filmowej chcemy wyróżnić tych twórców, którzy przywiązują wagę do teoretycznego zaplecza. Wśród wielu laureatów naszych konkursów są filmoznawcy, teoretycy sztuki. Nowa Fala Francuska wyłoniła się właśnie z takiego zaplecza teoretycznego. Poprzez nasz konkurs szukamy dokładnie takich polskich twórców: nowatorskich, eksperymentujących, śmiałych” – mówi Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu.

Na zgłoszenia zostało niewiele czasu – wraz z końcem wakacji 31 sierpnia 2014 r. – kończy się nabór filmów. W jury zasiądą zarówno teoretycy jak i praktycy. W ubiegłych latach byli to m.in. Marcin Koszałka czy Zbigniew Żmudzki.


Konkurs na tekst krytyczny o tematyce filmowej: Pierwszy krok do krytyki filmowej
Profil uczestnika: dla przyszłych krytyków filmowych
Wyślij: dwa niepublikowane teksty o tematyce filmowej (recenzja i esej)
Termin: 31 sierpnia 2014 r.
Nagroda: staż w redakcji działu kulturalnego oraz nagrody rzeczowe
Jury: krytycy filmowi i filmoznawcy

Zrób pierwszy krok do krytyki filmowej

Krytyk filmowy swoimi tekstami zachęca do dyskusji, prowokuje pytania, skłania do refleksji. Dla jednych jest on autorytetem, dla innych postacią zachęcającą do riposty. Krytycy nie piszą tylko dla siebie, nie obawiają się konfrontacji z różnymi opiniami. Ty swój pierwszy krok do zostania krytykiem filmowym możesz zrobić wysyłając swoje teksty na konkurs organizowany przez Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Aby wziąć udział w konkursie należy napisać dwa teksty krytyczne: recenzję filmu wartego uwagi oraz esej, felieton lub analizę na dowolny temat okołofilmowy. Wyłonieni w konkursie będą mieli okazję poznać zawód krytyka od środka podejmując staż w redakcji patrona medialnego Festiwalu.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 sierpnia 2014 r. Warto się spieszyć, bo czasu zostało już niewiele.

„Zależy nam na tekstach niepublikowanych. Chcemy wyłonić nowe talenty krytycznofilmowe oraz dać im szanse do rozwijania warsztatu poprzez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych na naszym festiwalu, a później podczas stażu” – mówi Malwina Czajka, koordynator festiwalu.

Jak co roku w jury zasiądą krytycy filmowi i filmoznawcy. W ubiegłych latach byli to m.in. Michał Oleszczyk, Andrzej Kołodyński czy Piotr Sitarski.


Konkurs na wypowiedź krytycznofilmową: Krytyk mówi
Profil uczestnika: dla wideoblogerów, prelegentów i przyszłych krytyków filmowych
Wyślij: krótką wypowiedź wideo o filmie w dowolnej stylistyce i formie (do 7 minut)
Termin: 31 sierpnia 2014 r.
Nagroda: karnety na najważniejsze wydarzenia filmowe w Polsce oraz nagrody rzeczowe
Jury: krytycy filmowi i filmoznawcy

Konkurs do przegadania – Krytyk mówi

Krytyka to więcej niż słowa. W epoce YouTube liczą się już nie tylko teksty pisane, ale także ciekawe ustne wypowiedzi krytycznofilmowe. Wyważone gesty, mimika, odpowiedni ton głosu, intonacja to niezbędne cechy współczesnego krytyka filmowego. Jeśli mówienie o filmie sprawia ci przyjemność, zgłoś się do konkursu „Krytyk mówi” organizowanego przez Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.

Nie musisz prowadzić wideobloga (choć możesz!), wystarczy, że stworzysz wypowiedź wideo, która zaskoczy selekcjonerów. Masz czas jedynie do 31 sierpnia, więc sięgnij po komputer, program do montażu i wysyłaj film. Finaliści podczas festiwalu zmierzą się ze sobą wygłaszając prelekcje przed filmami.

„Jeśli potrafisz zainteresować widza swoim zdaniem, mówisz jak Kałużyński czy Raczek i chcesz stać się rozpoznawalną twarzą blogosfery. nasz konkurs jest dla Ciebie.” – mówi Arkadiusz Jaworek, organizator festiwalu.


Szczegóły o konkursach - w tym regulaminy i formularze zgłoszeniowe - na stronie festiwalu: kameraakcja.com.pl

2 komentarze:

Michał R pisze...

Prestiż, jednym słowem.
Btw, zazdroszczę zawodu.

Daniel Muszyński pisze...

Chyba mnóstwo blogerów dostaję takie maile, to chyba nic nadzwyczajnego - ktoś od pijaru z jakiegoś wydawnictwa, czy skądś, znajduje maila na twoim blogu i ci ślą.

Zawodu? Jakiego zawodu? Ja zwykłym bibliotekarzem jestem, płodzenie farmazonów o filmach itp. to zajęcie hobbystyczne. No chyba, że zazdrościsz zawodu bibliotekarza, to nie powiem, jest całkiem ok - cisza, spokój, nie narzekam.